0 Like
ضرورت تأیید میزان پذیرش دانشجوی دکتری آزاد از سوی وزارت علوم
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تعداد پذیرش‌ دانشجو و رشته‌های ارائه‌شده برای مقطع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی را منوط به تأیید وزارت علوم دانست.
ضرورت تأیید میزان پذیرش دانشجوی دکتری آزاد از سوی وزارت علوم

محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت در تشریح چگونگی  پذیرش داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد پس از تجمیع آزمون ورودی این دانشگاه با دانشگاه‌های دولتی گفت: پس از اعلام نتایج آزمون، داوطلبان انتخاب رشته خواهند کرد و در ادامه سازمان سنجش نمره کل آزمون را در اختیار دانشگاه آزاد گذاشته و پذیرش‌ها براساس رشته‌های مصوب شورای گسترش وزارت علوم صورت می‌گیرد، در مرحله بعد پیرو نمرات اعلامی از سوی سازمان سنجش، مصاحبه‌ها در گروه‌های علمی دانشگاه آزاد انجام و نتایج توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مطابق “مصوبه جلسه شماره ۳ شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی” یکی از وظایف سازمان سنجش بررسی میزان پایبندی دانشگاه آزاد به قانون در زمینه “پذیرش‌ دانشجویان متناسب با ظرفیت‌ها و همچنین تدریس رشته‌های درسی طبق مصوبه شورای گسترش وزارت علوم” است.

پذیرش‌ها در مقطع دکترای دانشگاه آزاد باید به تایید وزارت علوم برسد

وی در ادامه تاکید کرد: باید این حق را برای دانشگاه‌های محل پذیرش و گروه‌های علمی قائل شد که خودشان بتوانند مصاحبه‌های داوطلبان‌شان را انجام دهند.

باید با ماجرای سهیمه‌های غیرشفاف و تحمیل‌ سهمیه به دانشگاه‌های دولتی برخورد شود 

صادقی در پاسخ به این دغدغه که ممکن است پس از برگزاری آزمون دانشگاه آزاد زیرنظر وزارت علوم، بخشی از سهمیه‌های دانشگاه‌های دولتی در دانشگاه آزاد نیز دخیل شود، توضیح داد: این موضوع نگرانی‌های حاشیه‌ای است درحالی که اکنون اجرای درست قانون حائزاهمیت است بنابراین باید در آینده برای مسائل پیرامون این قانون فکری کرد؛ البته باید با ماجرای سهیمه‌های غیرشفاف و تحمیل‌ سهمیه به دانشگاه‌های دولتی که منجر به پذیرش‌های مازاد بر ظرفیت شده در وقت مناسب برخورد شود.

نباید مصوبه مجلس درخصوص دانشگاه آزاد را سیاسی جلوه داد

عضو ناظر مجلس در شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی  با بیان اینکه دانشگاه آزاد در حوزه تحصیلات تکمیلی باید به سمت استانداردسازی برود، تاکید کرد: نباید این مصوبه مجلس درخصوص دانشگاه آزاد را سیاسی جلوه داد چراکه به دلیل توسعه کمی بی‌رویه دانشگاه آزاد باید تغییراتی در “میزان پذیرش ” و “رشته‌ها دانشگاه آزاد” ایجاد شود و شخصا با روند ایجاد شده در نحوه پذیرش‌های دانشگاه آزاد موافق هستم.