0 Like
کنکور به جای “حذف” باید “ساماندهی” شود
رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اگر بخواهیم ملاکی نظیر کنکور را به صورت کلی کنار بگذاریم، مقدور نیست
کنکور به جای “حذف” باید “ساماندهی” شود

رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اگر بخواهیم ملاکی نظیر کنکور را به صورت کلی کنار بگذاریم، مقدور نیست، ولی ساماندهی نحوه برگزاری این آزمون و دادن اختیارات به دانشگاه‌ها می‎تواند در این زمینه مطلوب باشد.

دکتر محمد کافی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بسیاری از کشورهای دنیا هستند که به شکل ما کنکور سراسری ندارند، ولی دانشگاه‌های آن‌ها برای خود یکسری ملاک‌هایی دارند که معیار انتخاب دانشجویان است؛ معمولا این ملاک‌ها معدل دوره تحصیلات متوسطه است، لذا در امتحانات سراسری مراقبت ویژه انجام می‌شود تا حق داوطلبی ضایع نشود.

وی ادامه داد: دربعضی از کشورها یک امتحان عمومی برگزار می‌شود که دانش عمومی و دانش کلی هر داوطلب ملاک قرار می‌گیرد و نتیجه آن آزمون در هر جا قابل ارائه است؛ در اکثر کشورها نظام آموزشی بر مبنای نظام آمریکایی و یا انگلیسی است که بر اساس آن امتحانات دوره دبیرستان بسیار دقیق و با مراقبت انجام می‌گیرد و دانشگاه‌ها اعلام می‌کنند که تا چه رتبه‌ای از دبیرستان‌ها پذیرش می‌کنند و برای دوره تحصیلات تکمیلی، معدل دوره کارشناسی ملاک می‌شود. 

رییس دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: اگر بخواهیم ملاک گزینش نظیر کنکور را برداریم و هر کسی هر کجا خواست برود، قطعا امکان‌پذیر نیست، زیرا برای بعضی از رشته‌ها و دانشگاه‌های ما تقاضا زیاد است که امکان جذب این تعداد متقاضی وجود ندارد، بنابراین اینکه ملاکی نظیر کنکور را به صورت کلی کنار بگذاریم، مقدور نیست؛ اما این امکان وجود دارد که ما معیارهای جایگزین کنکور سراسری را طی چند سال آینده داشته باشیم. 

کافی عنوان کرد: در حال حاضر دو فردی که در شهر و روستا تحصیل کرده‌اند، در نهایت طی آزمون سراسری در قیاس با یکدیگر سنجیده می‌شوند و تمام شرایط آنان درنظر گرفته می‌شود؛ چنین چالشی در نمره دبیرستان نیز خواهد بود، در نهایت باید یک هم وزنی میان متقاضیان انجام شود و بر اساس آن رتبه‌ها تعیین شود.

وی افزود: درحال حاضر کنکور در کشور به روش بسیار سنتی برگزار می‌شود، بنابراین ساماندهی و جایگزینی آن با یک روش مدرن‌ مطلوب‌تر است، برای مثال به نظرم برگزاری کنکور به صورت چهار جوابی برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی منسوخ شده است، لذا به نظر می‌رسد ساماندهی کنکور و دادن اختیارات به دانشگاه‌های مختلف مطلوب باشد.