الهیات_ فلسفه و کلام کارشناسی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

الهیات و معارف اسلامی

این رشته دارای پنج گرایش علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی ،ادیان و عرفان اسلامی,تاریخ فرهنگ تمدن ملل اسلامی می باشد.
هر دانشجوی رشته ی الهیات و معارف اسلامی باید به زبان و ادبیات عرب مسلط بوده همچنین با زبان انگلیسی آشنا باشد تا بتواند معارف اسلامی را بسط و گسترش داده در این زمینه تبلیغ کند زیرا بسیاری از کتب مذهبی ادیان اسلامی و غیره به زبان عربی و زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی نوشته شده که تسلط بر آن ها اجتناب ناپذیر است.
فارغ التحصیلان این رشته می توانند منشا خدمات زیر باشند:
ـ تبلیغ معارف اسلامی در سطح عمومی.
ـ تدریس در مراکز آموزشی و فرهنگی.
ـ گسترش و نشر فرهنگ و معارف اسلامی در کشورهای مختلف جهان به عنوان مثال در قالب رایزنی‌های فرهنگی و وزارتخانه‌های ارشاد و خارجه.
ـ انجام امور تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه مسائل فرهنگ و معارف اسلامی .
ـ کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی در دستگاه قضایی.

فلسفه و کلام اسلامی

در تاریخ علم و اندیشه، ما برای رسیدن به حقیقت و آگاهی از راز هستی و آفرینش به دو راه اصلی و اساسی بر می خوریم، راه عقل و راه عشق. در تاریخ فلسفه و عرفان اسلامی نیز این دو راه وجود دارد و برای کشف حقیقت، هر دو روش کشف و شهود و استدلال و منطق مورد توجه بوده است. در میان طرفداران اصالت عقل می توان با استدلال و برهان به معرفت و شناخت رسید و از راز آفرینش آگاهی یافت. اعتقادی که در گرایش فلسفه وحکمت اسلامی نیز با آن رو به رو می شویم و در واقع دانشجویان این گرایش به مطالعه و پژوهش در این زمینه میپردازند و نظام آموزشی آنها بر پایه مطالعه مکاتب فلسفی مثل مشاء، اشراق یا ملاصدرا استوار است
فارغ‌التحصیلان رشته فلسفه با آشنائی به تفکر اسلامی و غرب و مکاتب و مذاهب مختلف فلسفی توانائی تحقیق و تدریس در مسائل فلسفی را پیدا می‌کنند و علاوه بر آن آماده می‌شوند تا تحصیلات خود را تا مراحل بالاتر ادامه داده، به درجات بالای علمی و استادی فلسفه نایل آیند.