«صنایع دستی ایران» با بیشینه طولانی غنی و ارزشمند خود – تجلی‌گاه «هنر» هنرمندان اکثراً بی‌نام و نشان در وسایل زندگی روزمره عامه مردم و مایه انس و الفت آنان با «هنر» است. این صنایع با حفظ استقلال و خودکفایی در ابزار، مواد و مصالح و شیوه‌های ساخت، نه تنها در رفع حوائج زندگی مادی مردم، بلکه در اعتلای فرهنگی نیز نقش عمده‌ای ایفا نموده و می‌نماید.
گوشه‌ها و نمونه‌های متعدد این صنایع که امروزه نظر به اهمیت و ویژگیهای خود، زینت‌بخش موزه‌ها گردیده‌ است، حاوی و حامل فرهنگ، هنر و اخلاق اسلامی بوده تداوم‌بخش آنست. به عنوان نمونه آنچه در گذشته بصورت ظروف سفالین با هنرمندانه‌ترین شیوه‌های ساخت و تزئین بصورتی گسترده در زندگی مردم مورد استفاده داشته است مزین به احادیث، نهج‌البلاغه، . . . قطعاتی از ادبیات ایران بوده، تذکر و تبلیغ در حسن سلوک و اخلاق و رفتار و گفتار را در معرض دید روزمره قرار داده، آویزه گوش می‌سازد.
امروزه این صنایع هزاران هزار هنرمند صنعتگر را در گوشه و کنار کشور بخود مشغول داشته، نه تنها محل امرار معاش آنها، بلکه محلی برای تداوم هنرهای سنتی نیز هست.
این صنایع یکی از مایه‌های اصلی و جهت‌دهنده به «هنر» در آینده محسوب گردیده و با غنای خود الهام‌بخش هنرمندان توانا بود.
با توجه به ارزشهای یادشده اهمیت «احیاء، تقویت و هدایت» این صنایع به آینده‌ای سرشارتر و مطلوب‌تر و حمایت معنوی و مادی از هنرمندان و صنعتگران اتمام کلیه دروس و کارگاه‌ها می‌باشد.
طرح و رساله نهائی به صورت کار تحقیقاتی همراه با ارائه حداقل یک نمونه کار عملی خواهد بود که به راهنمایی یک استاد راهنما انجام گردیده، بصورت شورائی و با دفاع و توضیح دانشجو قضاوت خواهد گردید. در این قضاوت نمرات و نحوه تحصیل دانشجو در طول دوران آموزشی مورد توجه و اهمیت خواهد بود.
شایسته است رساله نهائی همراه با عکس، نقشه و اسلایدهای لازم و با حداکثر استفاده از دروس و کارگاه‌های دوره کارشناسی صنایع دستی به عنوان و نمودی از آنها در کار تحقیقاتی و عملی نهائی ارائه گردد.
حضور همگان اعم از دانشجویان و اساتید و میهمانان در جلسه قضاوت مجاز بوده از طرف شورای آموزشی شرکت فعال همگان تشویق خواهد گردید.
در خصوص انتخاب رساله نهایی در صورت صلاحدید و تأیید شورای آموزشی، گروه دانشجویان حداکثر سه نفره خواهند توانست رساله مشترک انتخاب و کار نمایند. در این صورت بخش تحقیقاتی و عملی کار هریک از دانشجویان می‌بایست روشن بوده، هریک حضور فعال و کار در عهده خود را معرفی و ارائه نمایند.