مهندسی فناوری اطلاعات کارشناسی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

مهندسی فن آوری اطلاعات

در هزاره سوم، فناوری اطلاعات (IT) به عنوان عمدهترین محور تحول و توسعه در جهان منظور شده است و دستاوردهای ناشی از آن، آنچنان با زندگی مردم عجین گردیده که رویگردانی از آن، اختلالی عظیم در جامعه و رفاه و آسایش مردم به وجود میآورد. برای مثال، کامپیوتری شدن بسیاری از امور جاری مردم، انجام بسیاری از کارهای روزمره بانکی با استفاده از اینترنت و شبکههای ارتباطی در منزل و خانهها، آموزش الکترونیکی و مجازی و عدم نیاز به حضور در کلاسهای درس، توسعه و ترویج تجارت الکترونیکی از نتایج و دستاوردهای فناوری اطلاعات است؛ عواملی که هرچند در مراحل اولیه رشد و تکامل قرار دارند اما در همین حد نیز در رفاه و آسایش انسان نقش بسیار مهمی دارند.
از همین رو امروزه تمامی کشورها در زمینه فناوری اطلاعات و عمومیت بخشیدن به آن در جامعه تلاشی پیگیر دارند. در کشور ما نیز برای تربیت نیروی متخصص و کارآمد در زمینه ITو حرکت سریع در این عرصه, رشته ITدر دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ارائه میشود و در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو میپذیرد.فناوری اطلاعات یا ITکه مخفف Information Technologyمیباشد. ویژگی اصلی رشته مهندسی فناوری اطلاعات ماهیت بین رشته ای آن است. این رشته تلفیقی از رشته های مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع و مهندسی برق است که در این میان امور مربوط به تولید, پردازش, نگاهداشت و عرضه اطلاعات به مباحث کامپیوتری مرتبط میشود, بحثهای مدیریت اطلاعات و فرآیندهای آن از سلسله بحثهای رشته صنایع و رشته برق است و به خصوص گرایش مخابرات, انتقالات مرتبط با اطلاعات و دادهها را برعهده دارد.
ITرا میتوان استفاده بهینه از اطلاعات برای کاربردهای مختلف دانست, یعنی متخصص این رشته باید بتواند اطلاعات را جمعآوری, دستهبندی و پردازش کرده و به موقع از آن استفاده نماید از همین رو کارشناس این رشته باید مبانی کامپیوتر را بلد باشد. به عبارت دیگر هسته اصلی این رشته همان هسته اصلی مهندسی کامپیوتر است، منتها چون یکی از توانمندیهای اصلی کارشناسی این رشته بهرهوری به موقع و صحیح از اطلاعات است؛ دانشجوی ITباید دارای اطلاعات جنبی در زمینههای مختلف باشد.برای مثال, فردی که میخواهد از این تکنولوژی در تجارت الکترونیکی استفاده کند باید مدیریت بداند یا فردی که میخواهد از ITدر آموزش از راه دور بهره ببرد, باید با روشهای آموزش آشنا باشد.

تواناییهای لازم :
با توجه به ماهیت میان رشتهای مهندسی فناوری اطلاعات. دانشجوی این رشته لازم است که به دو مبحث علوم مدیریت و کامپیوتر علاقهمند باشد. همچنین باید در ریاضی توانمند بوده و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد. زیرا به گفته "الکساندروف", - ریاضیدان و فیلسوف معاصر - علم ریاضی کاربرد فراوانی در سایر دانشها, صنعت و در همه زمینههای مربوط به زندگی بشری دارد.

موقعیت شغلی در ایران :
اینجا یک شهر الکترونیکی است. شهری که آموزش, تفریحات, خرید و فروش و بخش قابل توجهی از ارتباطات آن الکترونیکی میباشد. در این شهر, فارغالتحصیلان ITحضوری فعال دارند. زیرا از سوار شدن به مترو و تاکسی تا خرید از فروشگاهی که در آن فروشندهای حضور ندارد, به صورت الکترونیکی انجام میگیرد.این تصویری از آینده تمامی کشورهای جهان از جمله کشور ایران است. تصویری که بیانگر وجود فرصتهای شغلی فراوان برای فارغالتحصیل ITاست. البته یک مهندسی ITنه تنها در آینده, بلکه در حال حاضر نیز فرصتهای شغلی فراوانی دارد.برای مثال, در حال حاضر وزارت بازرگانی در پی آن است که سیستم تجارت ایران را مثل کشورهای پیشرفته, الکترونیکی کند. این پروژه بسیار پیچیده است و نیاز به تعداد قابل توجهی متخصص IT، دارد. تا جایی که اگر تمامی دانشجویان ما وارد بازار کار شوند, باز هم پاسخگوی نیاز این پروژه و پروژههای مشابه نخواهند بود. حتی در کارهایی سادهتر مثل مکانیزه شدن سیستم یک اداره, نیاز به متخصص این رشته است. کاری که در بعضی از سازمانها آغاز شده اما هنوز سیستم هیچ سازمانی به طور کامل مکانیزه نشده است. به عبارت دیگر در حال حاضر همه چیز به سمت ITپیش میرود و به همین دلیل فارغالتحصیل این رشته اگر توانمند باشد, بیکار نخواهد ماند.
فارغ التحصیلان این رشته در این حوزه ها می توانند فعالیت کنند:
 1) مطالعه، بررسی و امکان سنجی سخت افزار، شبکه و نرم افزار مورد نیاز
 2) جمع آوری، سازمان دهی، طبقه بندی اطلاعات
 3) ایجاد و نگهداری نرم افزارهای مورد نیاز مانند پست فارسی و ابزار جستجوی اطلاعات فارسی
 4) طراحی و پیاده سازی شبکه های محلی
 5) مطالعه و بررسی ابزار مخابراتی مناسب برای انتقال اطلاعات
 6) مطالعه و بررسی سیستم های نرم افزاری مناسب برای سازماندهی و استفاده از اطلاعات مانند سیستم های عامل و سیستم های بانک اطلاعاتی
 7) مطالعه و شناسائی شیوه های جدید برای اطلاع رسانی.